• Home |
  • Dedektör Köpek Tespit Birimi

Dedektör Köpek Tespit Birimi

Dedektör Köpek Tespit Birimi

Dedektör Köpek Tespit Birimi

Güvenlik ve Koruma hizmetlerinde kullanılan Güvenlik ve patlayıcı tespit dedektör köpekleri, önleyici güvenlik hizmetlerinin bir basamağı olan özel güvenlik firmaları tarafından da eğitilmekte ve kullanılmaktadır.

Güvenlik köpekleri, özel eğitimli köpekler olarak özel güvenlik şirketleri tarafından da tesis ve şahıs güvenliğinde kullanılmak üzere kullanılmakta ve alanında özel eğitmenler ile eğitilmektedir. Güvenlik köpekleri; bomba ve uyuşturucu madde arama faaliyetlerinde, toplumsal olay ve gösterilerde, kongre, festival, açık hava konserlerinde ve çeşitli organizasyonlarda görev almaktadır.

Geçmişten günümüze artan terör olayları ile mücadele kapsamında geliştirilen özel güvenlik şirketleri birimlerinden olan Dedektör köpek birimi, çalışanlar ve sivil insanlar için son derece önemli noktalarda hizmet vermektedir. Hem maddi kaynaklar hem de çalışma ortamı güvenliği için dikkatle ve titizlikle hizmet veren güvenlik köpekleri ile askeri, ticari veya sivil tüm risklere karşı önlem alınmaktadır.

Güvenlik köpekleri birimi sayesinde metro, alışveriş merkezi, park, bahçe, taşımacılık, uçak arama ve havaalanı güvenliği kapsamında yer alan bagaj ve kargo taraması, araç arama, bina ve tesis arama gibi birçok farklı alanda hizmet verilebilmektedir. Bir güvenlik köpeği ile spor organizasyonlarına yanıcı ve patlayıcı madde girmesi engellenebilmekte, riskli bir etkinlikte patlayıcı madde girmesi önlenebilmekte, bir üniversite kampüsüne uyuşturucu ve uyarıcı madde girmesi engellenmektedir.

eğitmenler eşliğinde periyodik olarak bilgi ve yetenekleri test edilmekte ve bu testler, dünyanın en gelişmiş eğitim kitleri kullanılarak tazelenmektedir.

Dedektör köpek güvenlik birimi ile Spor Müsabakaları, VIP ve Bina tesis güvenliği, Lojistik, Organizasyon, Uçak Kargo, Terminal, Bagaj ve Depolama, Gemi ve Liman gibi alanlarda güvenlik sağlanabilmektedir.
SSA Güvenlik, Köpeklerin cinslerine göre bir pozitif ayrım ile eğitim planı oluşturulmakta ve köpekler eğitimlerinin ardından özel testlerden geçirildikten sonra, göreve eğitimde oldukları özel güvenlik idarecileri / görevlileri ile başlamaktadırlar.

Dedektör köpek güvenlik biriminde eğitim alan ve görev yapan köpeklere verilen eğitimler genel hatları ile şöyledir;

Temel İtaat Eğitimleri

Temel itaat eğitimi, 6 aylık olan köpeklerden başlamak üzere daha büyük köpeklere tasma kontrolü ile uygulanmaktadır. Güvenlik adayı köpeklere, tasmasını, sahibi çekmeden takip komutu verilmektedir. Komutu alan köpekler, “Otur”, “Kalk”, “Yat”, “Yat- Kalk”, “Yat- Bekle” gibi komutları uygulamaktadır.

İleri İtaat Eğitimleri

Temel İtaat eğitiminde öğretilen tüm komutları, köpekler, bu eğitimde tasmasız olarak yerine getirmektedir. 9 aylık ve daha büyük olan köpeklere bu eğitim uygulanmaktadır. İleri İtaat Eğitimi, yaklaşık olarak 1,5 ay süreyle verilmektedir.

Alan Koruma Eğitimleri

Alan koruma eğitimi için ilk şart, ileri itaat eğitiminin alınmış olmasıdır. Bu eğitimde güvenlik köpekleri, güvenliğinin sağlanması ve korunması istenen herhangi bir alanı, fabrika bölgesini, bir arabanın içini, garajını veya bir evin bahçesini koruyabilmektedir. Sahibinin ya da gözcülüğünü yapan özel güvenlik şirketleri personelinin uzaktan komutu ile durur.

Yakın Koruma Eğitimi

Özel eğitimli köpek sahibiyle birlikte her yerde tasmalı olarak gezmektedir. Sahibine yönelik gerçekleştirilen herhangi bir saldırı durumunda sahibinden komut alarak ya da gerektiği takdirde komut dahi alamadan anında saldırıya geçmektedir. Sahibinden aldığı “DUR” emiri ile hareketine son vermektedir. Yakın Koruma Eğitimi, Bodyguard eğitimi olarak da bilinmektedir ve bu tür bir eğitim için köpeklerin en az Temel İtaat Eğitimini almış ve tamamlamış olması gerekmektedir.

k9 güvenlik köpeği

Yüksek güvenlik ihtiyacı duyan stratejik tesislerin korunması açısından K9 Güvenlik özel eğitimli köpeklerden faydalanılmaktadır. Petrol tesisleri, enerji tesisleri, özel şantiyeler ve benzeri özel güvenlik personeli bulunan birçok tesiste K9 Güvenlik köpeği kullanımı kaçınılmazdır. Dağ başında yer alan bir şantiye alanını korumak için görevlendirilen özel güvenlik görevlilerinin de şahsi güvenliği düşünülerek planlama yapılmalıdır.

Karayolları Güvenliği

Karayollarının farklı geçiş noktalarında trafik, maliye ya da asayiş ekipleri tarafından uygulama noktaları oluşturulmaktadır. Emniyet ve güvenlik ekiplerince uygulama noktalarında standart olarak K9 Güvenlik birimleri kullanılarak yasaklı maddeler ve emtiaların denetimi yapılabilmektedir.

Raylı Sistem Güvenliği

Ülkemizde şehirlerarası ve şehir içi raylı taşımacılık ve kargo hizmetleri kapsamında yatırımlar gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple raylı sistem güvenliğinde bu gelişmeye bağlı olarak risk oranı artmaktadır. Standart güvenlik uygulamalarına destek olarak yolcuların eşyaları veya kargo emtialarının denetlenmesi noktasında, özel güvenlik şirketleri tarafından K9 Güvenlik birimlerinin kullanılması azami önem taşımaktadır.

Okul ve Kampüs Güvenliği

Okul binalarında ve kampüslerinde K9 Güvenlik birimini standart güvenlik uygulaması haline getirmek gerekmektedir. Her yaştan öğrenci için büyük bir risk teşkil eden uyuşturucu maddeler okul çevresinde temin edilebilir hale gelmiştir. Özel güvenlik birimleri bu sebeple özellikle uyuşturucu madde araması yapılması konusunda kokulara karşı son derece hassas olan K9 Güvenlik köpekleri ile önlem alabilmektedir. Bunun yanı sıra, kampüslerde farklı alanlarda da görev yapabilmektedir.

Köpek Tespit Birimi

Etkinlik / Organizasyon Güvenliği

Organizasyon ve etkinlik güvenliğinde risklerin boyutu çoğu zaman belirgin değildir. Organizasyondan sorumlu yetkililer tarafından risk analizleri yapılarak özel güvenlik ihtiyaçları belirlenmelidir. Bu doğrultuda özel güvenlik personeli ve ekipmanları doğru orantıda paylaştırılmalıdır.
Genç kesime yönelik olarak yapılan birçok organizasyon ve etkinlik, art niyetli insanlar tarafından baltalanabilmektedir. Kötü niyetli kişilerin hedefinde olan etkinliklerde özel eğitimli patlayıcı dedektör ve koruma köpeklerinden mutlaka faydalanılmalıdır.
Özel ve önemli kişilerin katılacağı etkinlik ve organizasyonlarda dedektör köpekleri, özel güvenlik birimlerine destek olmaktadırlar.

Patlayıcı Dedektör Güvenlik Köpekleri, 3 farklı yöntem ile tarama yapmaktadır:

Patlayıcı Dedektör Güvenlik Köpeklerinin, özel güvenlik şirketleri tarafından düzenlenen organizasyon güvenliği operasyonlarında sağladığı 4 önemli avantaj ise şunlardır;

Dünya üzerinde Güvenlik ve Patlayıcı Dedektör Köpekleri uzun yıllardır kullanılmakta olup son zamanlarda kullanım alanlarında artış yaşanmıştır.

Özel olarak eğitilmiş güvenlik köpekleri ile artık kişilerin üzerinde gizlenmiş bomba ve patlayıcılar da tespit edilebilmekte ve üstelik bu tespit yapılırken kişilerin sabit bir pozisyonda olması da gerekmemektedir.

Özel güvenlik hizmetlerinde görev hayvanı kullanımı ile ilgili 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında geçtiğimiz yıllarda mevzuat boşluğu vardı. Ülkemizde 2015 yılında yayınlanan bir genelge ile özel eğitimli güvenlik hayvanlarının kullanımı yasallaşmıştır.

Dedektör Köpek
telefon
whatsapp